Co to jest hosting?

Hosting jest podstawą działania wszystkich witryn internetowych, z których korzystamy na co dzień. Mimo to wielu z nas nie wie, czym tak naprawdę jest, ani jaką rolę odgrywa w naszym użytkowaniu Internetu. Tymczasem bez hostingu nie moglibyśmy obsługiwać stron www, sklepów internetowych, poczty e-mail, ani internetowych baz danych. Mamy nadzieję, że po lekturze poniższego tekstu nie będziesz mieć wątpliwości, co to jest hosting i jakie ma znaczenie.

Najprościej mówiąc hosting to miejsce na dysku, które potrzebne jest do przechowywania wszelkich danych niezbędnych dla działania witryn i baz w internecie. Miejsce to wydzielone jest na nieustannie działających i podłączonych do Internetu serwerach, których właścicielem jest usługodawca.

Zalety posiadania hostingu
Przede wszystkim hosting zapewnia działanie witryn internetowych non-stop. Wyobraź sobie, że decydujesz, że nie będziesz korzystać z hostingu ale zainstalujesz swoją stronę internetowej na dysku swojego komputera. W takiej sytuacji Twoja strona będzie mogła działać tylko wtedy, kiedy Twój komputer jest włączony. Jeśli wyłączysz go, dojdzie do awarii komputera lub do odcięcia prądu, Twoja strona przestanie wyświetlać się w Internecie. Umieszczenie jej na hostingu gwarantuje, że Twoja strona będzie działać nieustannie, ponieważ serwery nigdy nie są wyłączane, a także posiadają zabezpieczenia pozwalające im na kontynuowanie działania, nawet w sytuacji chwilowego odłączenia od prądu.
Posiadanie hostingu to także zdecydowana oszczędność pieniędzy. Gdybyś chciał posiadać własny serwer, musiałbyś wydać na niego ogromną sumę pieniędzy, a także dbać o jego dobry stan techniczny i bezpieczeństwo. Korzystając z hostingu płacisz jedynie stawkę za wynajem miejsca – najczęściej tylko części dostępnej przestrzeni, którą dzielisz z innymi użytkownikami serwera. Utrzymaniem, zabezpieczeniem i ewentualną naprawą serwera zajmuje się Twój usługodawca i to on musi zadbać o najwyższą jakość usługi.

Rodzaje hostingu
Na rynku dostępne są różne rodzaje hostingów dopasowane do różnorodnych potrzeb użytkowników. Do najważniejszych należy hosting współdzielony oraz hosting VPS.

Hosting współdzielony – to rozwiązanie idealne dla osób chcących utrzymać własne konta pocztowe lub małą, albo średnią stronę www. Współdzielenie hostingu to w praktyce wynajęcie części przestrzeni na serwerze, z którego korzystają także inni użytkownicy. To rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze i bardziej opłacalne niż inwestycja we własny serwer. Nie wymaga też od użytkownika posiadania żadnej wiedzy technicznej, ponieważ obsługą i zabezpieczeniem całości zajmuje się właściciel serwera. Niektórzy uważają jednak, że hosting współdzielony posiada zbyt niskie limity przesyłu danych oraz mało przestrzeni dyskowej, a także, że może być bardziej podatny na uszkodzenia lub wyciek danych. W praktyce wszystko zależy od wykupionej oferty i usługodawcy. Dlatego jeśli dobrze wybierzesz firmę hostingową, będziesz mógł spokojnie korzystać ze swoich usług.

Hosting VPS to usługa łącząca w sobie cechy hostingu prywatnego i współdzielonego. W ramach hostingu VPS na serwerze fizycznym tworzony jest serwer wirtualny, z którego korzysta użytkownik. Dzięki temu usługa jest zdecydowanie tańsza niż posiadanie własnego lub wynajmowanie całego serwera. Zapewnia też stuprocentową prywatność posiadanych danych i więcej miejsca dyskowego niż hosting współdzielony. VPS gwarantuje użytkownikowi dostęp do własnych parametrów procesora, pamięci ram i dużą powierzchnię dyskową. Można go dowolnie skonfigurować i dostosować do wymagań strony lub sklepu. Będzie dobrym wyborem dla tych użytkowników, którzy posiadają pewne umiejętności techniczne i będą mogli w stu procentach wykorzystać jego potencjał.

Nowoczesny hosting w chmurze
Do innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie hostingu należy tak zwany cloud hosting. Pozwala on na przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej, dzięki czemu użytkownika nie ogranicza pojemność serwera fizycznego. Cloud hosting pozwala również uniknąć awarii, które mogą dotknąć serwer fizyczny. Będzie najlepszym rozwiązaniem dla usług, które muszą znosić duże obciążenia, na przykład dla dużych sklepów internetowych.

Wiele zależy od hosta
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, u kogo zamawiasz usługę hostingową. Host, czyli właściciel serwera powinien dbać o więcej niż tylko to, czy w terminie płacisz rachunki.
Przede wszystkim powinien zapewniać najnowsze i najbardziej efektywne z dostępnych rozwiązań technologicznych. Działanie Twojego hostingu oparte jest na fizycznych serwerach, więc nawet jeżeli wykupisz atrakcyjną ofertę, może okazać się, że sprzęt jest przestarzały i nie spełnia swoich funkcji w stu procentach.
Dodatkowo dobry host powinien odpowiednio dbać o serwery i ich prawidłową eksploatację. Serwery powinny być umieszczone w profesjonalnej serwerowni o odpowiednich warunkach do optymalnego działania sprzętu, najlepiej na terenie kraju, w którym działa usługodawca. Host powinien odpowiednio je konserwować i regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Dyski znajdujące się w serwerach powinny być odpowiednio obciążone, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii.
Niezwykle istotne jest też regularne wykonywanie kopii zapasowych danych na dysku. Najlepiej jeśli serwer zawiera ich kilka, które mirrorują, czyli tworzą odbicie danych na kolejnych dyskach. Dzięki temu dane są w stu procentach zabezpieczone przed utratą.
Do obowiązków dobrego hosta należy również zabezpieczenie serwerów przed ewentualnymi włamaniami i kradzieżą danych. Właściciel serwera instaluje odpowiednie oprogramowanie i otacza serwer wirtualnymi barierami, dzięki którym nie jest on podatny na potencjalne ataki hakerów.
Wiemy, jaki powinien być dobry host, bo nasza firma jest jednym z nich. Sprawdź, jak to robimy w uti.pl!

Czy wiesz już jaki rodzaj hostingu wybrać dla siebie?
Jeśli zależy Ci przede wszystkim, aby Twoja usługa była ekonomiczna wybierz hosting współdzielony. Jeśli cenisz sobie prywatność, ale nie chcesz płacić za prywatny serwer, wybierz hosting VPS.

Masz wątpliwości? Przeczytaj nasz tekst “Jak wybierać hosting?” lub poproś o pomoc naszego konsultanta.