Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają się do wskaźników uwzględnianych podczas indeksowania witryn.

Sprawdź, w jaki sposób wybór hostingu przełoży się na SEO Twojej witryny.

Na to, na którym miejscu listy wyników wyszukiwania znajdzie się konkretna witryna, wpływa wiele czynników. Tak wiele, że w przypadku wyszukiwarki Google ich pełna lista nie jest znana! Do najważniejszych aspektów SEO należy oczywiście jakość treści na stronie, jej powiązanie z tematem witryny i poprawność, optymalizacja nagłówków i poszczególnych elementów strony, ale też linkowanie do i z wysokiej jakości witryn.

Jak ma się do tego wszystkiego hosting? Możemy wyróżnić kilka związanych z nim czynników, decydujących o lepszej lub gorszej pozycji strony w wyszukiwarce.

Szybkość hostingu a pozycjonowanie

Uznany specjalista SEO – Grzegorz Strzelec wyróżnił szybkość hostingu jako jeden z trzech filarów pozycjonowania w tym zakresie. Dlaczego?

Prędkość ładowania i działania witryny należą do najistotniejszych wskaźników rankingowych wyszukiwarek. Jeśli z powodu ograniczeń serwera witryna działa zbyt wolno (według standardów wyszukiwarki), jej pozycja na liście wyników spada. Przyczyną może być, np. zbyt mało dostępnej przestrzeni na serwerze, przestarzała infrastruktura czy zbytnie oddalenie serwera od naszej lokalizacji.  

W tym zakresie warto zwrócić uwagę na trzy wskaźniki, które bierze pod uwagę Google:

  •  LCP – czas buforowania najbardziej obszernego elementu strony (powinien być niższy niż 2,5 sekundy)
  • FID – mierzony w milisekundach czas od kliknięcia w link na stronie do przekierowania na podstronę, do której prowadzi (optymalnie poniżej 100 milisekund)
  • CLS – mierzy stabilność wizualną strony (dla najlepszego wyniku w skali Google powinno być to poniżej 0,1).

 

Sprawdź szybkie hostingi w UTI.PL

Stabilna technologia, niezależne kopie bezpieczeństwa, szyfrowanie poczty, to tylko niektóre z zalet które pozwalają Ci spokojnie i bezpiecznie zająć się swoim biznesem. 

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Hosting współdzielony w UTI.PL

 

Wszystkie te wskaźniki są bezpośrednio związane z czasem ładowania strony, a zatem z czasem, jakiego potrzebuje serwer, aby przetworzyć nasze żądanie i na nie odpowiedzieć.

Czas ładowania strony analizowany jest przez roboty indeksujące wyszukiwarek, ale wpływa też na doświadczenia użytkowników. Zbyt wolno działająca strona będzie zatem częściej porzucana oraz rzadziej odwiedzana, a to bezpośrednio przekłada się na jej pozycjonowanie.

Bezpieczeństwo hostingu a pozycjonowanie

Odpowiedni poziom zabezpieczeń serwera gwarantowany przez hosta ma znaczenie przede wszystkim dla korzystających z niego użytkowników. Witryny, pliki i dane przechowywane na danym serwerze powinny być zabezpieczone przed atakami hakerskimi, w szczególności DDoS i podobnymi, prowadzącymi do zawirusowania strony. Odbija się to zarówno na naszym komforcie, jak i na pozycjonowaniu strony.

Witryny, na których roboty indeksujące napotkają wirusy lub potencjalnie niebezpieczne treści, zostanie przez wyszukiwarkę zablokowana. W takim przypadku możemy zapomnieć o jej dobrej pozycji na listach wyszukiwania.

Reputacja sieci a pozycjonowanie

Kolejnym istotnym czynnikiem związanym bezpośrednio z hostingiem jest reputacja sieci, która do niego przynależy.

Częstą praktyką hostów jest przydzielanie wszystkim użytkownikom hostingu współdzielonego jednego adresu IP. Dopóki wszyscy zachowują się w porządku, ta sytuacja jest bezpieczna i wygodna. Problem pojawia się w momencie, kiedy jeden lub więcej użytkowników serwera wykorzystuje swoją witrynę powiązaną z hostingiem do niepożądanej przez wyszukiwarki aktywności, na przykład rozsyłania spamowych i szkodliwych treści. W tym wypadku obniża się zaufanie wyszukiwarki do wszystkich powiązanych z danym IP witryn, co może negatywnie wpłynąć na ich pozycjonowanie.

Niezawodność hostingu a pozycjonowanie

Witryna, której właścicielowi zależy na wysokiej pozycji w wyszukiwarce, powinna być dostępna dla robotów indeksujących właściwie przez cały czas. Gdy napotkają one problem z dostaniem się do niej i do serwera, powtórzą próbę w późniejszym czasie. Jednorazowy, a nawet kilkukrotny brak dostępu nie jest obłożony „karą”, ale jeśli błędy serwera zdarzają się notorycznie, pozycja strony w wyszukiwarce znacząco spadnie.

Wydajność hostingu a pozycjonowanie

Innym czynnikiem, związanym bezpośrednio z prędkością hostingu jest jego wydajność. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku nagłego wzrostu zainteresowania naszą stroną. Odpowiednio wydajny hosting, mogący odpowiedzieć na potrzeby wielu użytkowników jednocześnie, spowoduje, że strona będzie działała tak samo sprawnie i szybko jak zawsze. Tym samym nie ucierpi jej pozycja, a w połączeniu z większą liczbą odwiedzin prawdopodobnie nawet się poprawi.

Podsumowanie – jak wybrać dobry hosting dla SEO?

Podsumowując, by wspierać dobre pozycjonowanie witryny internetowej, hosting powinien przede wszystkim działać szybko, być niezawodny i gwarantować bezpieczeństwo. Wszystkie te aspekty przekładają się na szybsze i bardziej przyjazne użytkownikowi działanie witryn i wyższe wyniki testów prowadzonych przez roboty indeksujące wyszukiwarek.

Wybierając dobry hosting dla biznesu, warto kierować się przede wszystkim dostępnymi limitami danych i możliwie elastycznymi rozwiązaniami, proponowanymi przez hosta. Dobrze jest poszukać informacji dotyczących lokalizacji serwerów danej firmy hostingowej oraz na temat częstotliwości wykonywania kopii zapasowych. Dla komfortowej współpracy ważne jest też, czy host oferuje profesjonalne wsparcie i sprawną pomoc techniczną w trakcie awarii.

Więcej o tym, w jaki sposób wybrać hosting, pisaliśmy na naszym blogu – sprawdź!