Pośród systemów do tworzenia i zarządzania treścią stron internetowych od lat króluje aplikacja WordPress. Czy najpopularniejszy CMS faktycznie jest najlepszy? Dzisiaj na naszym blogu sprawdzamy, jak wypada w porównaniu z innymi tego typu programami dostępnymi na rynku: WIX, Squrespace oraz Joomla!.

Pojawienie się na rynku CMSów (z ang. content management system), czyli systemów zarządzania treścią wywołało prawdziwą internetową rewolucję. Dzięki nim użytkownicy o średnio zaawansowanych lub nawet niewielkich umiejętnościach technicznych są w stanie tworzyć własne witryny w sieci, dodawać do nich treści i elementy i nimi zarządzać. CMSy pozwalają na zaistnienie w sieci nawet tym osobom, które nie umieją napisać ani linijki kodu.

Dzisiaj na rynku możemy wybierać spośród setek różnorodnych systemów zarządzania treścią, jednak pierwsze miejsce w rankingach popularności niezmiennie zajmuje oprogramowanie WordPress. Szacuje się, że wspiera już około 27 milionów stron działających w internecie i samodzielnie zajmuje ponad 50% rynku CMS. Tuż za nim plasują się programy: WIX (7,2% rynku), Squarespace (3,72%) oraz Joomla!(3,45%).

Z tego tekstu dowiesz się jak WordPress wypada na tle swoich konkurentów pod względem:

  1. Kosztów użytkowania
  2. Łatwości obsługi
  3. Dostępnych wtyczek i udogodnień
  4. Estetyki i możliwości dopasowania
  5. Przyjazności urządzeniom mobilnym

1.Koszty użytkowania

Dwa najpopularniejsze CMSy: WordPress i Joomla! rozprowadzane są na zasadach open source¸ zatem zarówno ich pobranie, jak i użytkowanie jest darmowe. Przynajmniej pozornie. Żeby móc faktycznie prowadzić stronę www stworzoną przy pomocy WordPressa lub Joomla! użytkownik musi wykupić hosting oraz domenę, do których przypisze stworzoną witrynę. W przypadku WordPressa dodatkowych nakładów finansowych może wymagać także instalacja bardziej zaawansowanych wtyczek i motywów.

Koszty te są jednak nadal niższe niż w przypadku dwóch pozostałych: WIXa oraz Squarespace. Obydwa programy mają charakter płatny. Utrzymanie platformy WIX w płatnej, pełnej wersji programu to od 30 do 80 złotych miesięcznie dla osoby prywatnej lub od 60 do 120 złotych miesięcznie w planie Business. Za abonament Squarespace zapłacimy między 12 a 40 dolarów, czyli ok. 46 – 155 złotych miesięcznie.

  1. Łatwość obsługi

Wszystkie z omawianych programów mają za zadanie umożliwić stosunkowo łatwą administrację stroną www. Za najbardziej intuicyjny można uznać WIX. Zarówno WordPress, jak i Squarespace staną się jasne dla użytkowników po kilku – kilkunastu minutach użytkowania, a Joomla będzie wymagała od użytkownika nieco wyższego poziomu umiejętności technicznych.

Wszystkie programy mają stosunkowo jasne i przejrzyste interfejsy, po których poruszanie powinno być łatwe dla użytkowników działających samodzielnie lub wyposażonych w podstawowe materiały szkoleniowe.

Czym na tym polu wyróżnia się WordPress? Jego zdecydowaną zaletę stanowi zgromadzona wokół niego społeczność. Ponieważ program jest rozwijany przez wolontariuszy i entuzjastów ze wszystkich stron świata, w Internecie znajdziemy mnóstwo treści i materiałów, które pozwolą nam na rozwiązanie praktycznie każdego wyzwania, na które możemy natrafić podczas użytkowania programu. Co więcej, ogromna część z nich jest dostępna w języku polskim.

  1. Dostępność wtyczek i funkcjonalności

Nie ma wątpliwości, że WordPress jest niekwestionowanym królem wtyczek – szacuje się, że jest ich ponad 50 tysięcy. Główną wadą WordPressa, jeśli chodzi o wtyczki, jest fakt, że łatwo można… przesadzić. Instalacja zbyt dużej ilości wtyczek zamiast ułatwić korzystanie ze strony może je skutecznie utrudnić, a także spowolnić działanie całej witryny. Warto też zauważyć, że za niektóre z nich będziemy musieli dopłacić.

Podobnie działająca Joomla oferuje ich ponad 4 razy mniej, bo niecałe 8 tysięcy, jednak nadal posiada bazę, dzięki której można niemal dowolnie dopasować swoją witrynę do indywidualnych potrzeb.

Z kolei, jeśli chodzi o WIX i Squarespace, osoby zainteresowanie zbudowaniem strony oferującej więcej niż podstawowe funkcje mogą być rozczarowane. Programy mają charakter całościowy i nie dają możliwości wychodzenia poza domyślnie zaproponowane rozwiązania. Dodatkowo w porównaniu do innych CMSów ich możliwości przekształcenia w sklep internetowy czy bloga są nieco bardziej ograniczone.

  1. Estetyka i możliwość dopasowania

Wszystkie cztery omawiane CMSy pozwalają na stworzenie schludnej, estetycznej witryny internetowej. WordPress (podobnie jak wtyczek) oferuje setki darmowych szablonów, które możemy pobrać i dopasować do swojej strony www. Jeśli chcemy bardziej zaawansowanego szablonu, możemy albo zapłacić za gotowy projekt, albo zlecić jego wykonanie profesjonalnemu grafikowi, który nie powinien mieć z tym problemu. Podobnie rzecz ma się z CMS Joomla.

WIX i Squarespace oferują przede wszystkim minimalistyczne, przejrzyste szablony, których możliwości dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb są mocno ograniczone. Wybierając możliwość bardzo łatwego stworzenia własnej strony, musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieli tylu opcji konfiguracji co np. w przypadku WordPress. Co ważne – strony stworzone w darmowym kreatorze WIX są osadzane w jego domenie i obrandowane jego nazwą, co w przypadku biznesu internetowego nie wygląda zbyt dobrze.

  1. Przyjazność urządzeniom mobilnym

To, czy strona dobrze otwiera się na smartfonach i tabletach ma dziś ogromne znaczenie.

Na szczęście dobrze opracowana strona, zarówno z wykorzystaniem CMS WordPress i Joomla, jak i płatnych WIX i Squarespace będzie poprawnie wyświetlana zarówno na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych, jak i na większych – komputerowych. Twórcy wszystkich programów poświęcili temu zagadnieniu wiele uwagi.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule: czy warto budować stronę w WordPress? Naszym zdaniem tak. Jej pozycja na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych CMS nie wzięła się znikąd. WordPress to przede wszystkim narzędzie pozwalające użytkownikowi stworzyć dokładnie taką witrynę, jakiej potrzebuje. Oferuje wiele ciekawych funkcjonalności za relatywnie niskie pieniądze, a większość z nich nawet za darmo. Użytkownik korzystający z wordpress może nie tylko szukać samodzielnie materiałów w internecie, ale także liczyć na wsparcie wielotysięcznej społeczności nieustannie ulepszającej to oprogramowanie. W porównaniu ze swoimi „konkurentami” WordPress wypada bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o programy darmowe, jak i o te, za których wykorzystanie musimy zapłacić.

I co prawda zbudowanie strony w CMS WordPress od podstaw może stanowić wyzwanie, osoby, które nie czują się na siłach, żeby zmierzyć się z tym zadaniem, mogą zlecić je profesjonalistom, na przykład nam! Kiedy otrzymają gotową stronę internetową i odpowiednie wsparcie, jej samodzielna aktualizacja i uzupełnianie treści nie będzie stanowić większego problemu.

To nie jedyny tekst na naszym blogu, który poświęciliśmy tematyce WordPress. Przeczytaj także wpis, w którym podpowiadamy, dlaczego tworząc własny sklep internetowy warto postawić na WooCommerce.