Dlaczego backup danych jest niezbędny

Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej formie zabezpieczania swoich danych, zarówno firmowych, jak i prywatnych, przypominają organizacje pozarządowe, dostawcy oprogramowania i usług internetowych. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się dokładniej temu zagadnieniu i odpowiemy na pytanie: dlaczego warto robić backup swoich plików?

Główną ideą backupu danych jest możliwość odzyskania plików uszkodzonych lub utraconych w wyniku kradzieży, zniszczenia sprzętu albo innych wypadków losowych, takich jak pożar, czy zalanie pomieszczenia, w którym stoi urządzenie przechowujące dane.

Mogłoby się wydawać, że takie zdarzenia przytrafiają się niezwykle rzadko, ale czy na pewno? W samych Stanach Zjednoczonych rocznie zniszczeniu ulega 140 tysięcy dysków twardych, będących głównymi nośnikami danych. Tylko w 2017 roku w Polsce awarie sprzętu i oprogramowania przyczyniły się do 55% sytuacji utraty danych, a jedynie w 43% wszystkich przypadków udało się odzyskać wszystkie lub prawie wszystkie dane – wynika z badania przeprowadzonego przez Kroll Ontrack w marcu 2018 roku.

Utrata danych to dopiero początek

Wizja sytuacji, w której wszystkie Twoje pliki i informacje przepadają, może przyprawić o gęsią skórkę. A jeśli ryzyko utraty danych samo w sobie nie jest Ci straszne, przyjrzyjmy się bliżej jego konsekwencjom:

Utrata danych to przede wszystkim poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy – jeśli pliki zostaną na przykład wykradzione w ataku hakerskim, nigdy nie możesz mieć pewności, w jakim celu zostaną wykorzystane zawarte w nich informacje. Dodatkowo takie wydarzenie negatywnie wpłynie na Twoje relacje z klientami, których poufne dane utracisz.

Kolejną konsekwencją braku kopii zapasowej Twoich firmowych plików jest niezwykle kosztowny przestój w działaniu przedsiębiorstwa. Z obliczeń ekspertów wynika, że w średniej wielkości firmie, godzina przestoju w pracy to koszt ok. 10 tysięcy złotych – z taką stratą mało kto będzie w stanie sobie poradzić. Do strat finansowych należy doliczyć także potencjalne kary ustawowe, które mogą być naliczone Twojej firmie w przypadku utraty danych, które masz obowiązek archiwizować, jeśli dojdzie do uszkodzenia nośnika fizycznego (dysku, serwera), niezwykle kosztowne będą też próby odzyskania danych.

Podsumowując, można powiedzieć, że regularny backup Twoich firmowych danych można potraktować jak inwestycję w bezpieczną i spokojną przyszłość Twojego przedsiębiorstwa.

Jak najlepiej zabezpieczyć swoje dane?

Istnieje wiele sposobów tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi. Należy do nich między innymi zasada 3-2-1. Zgodnie z nią każdy przedsiębiorca powinien stosować trzy różne formy backupu. Dwie powinny działać w oparciu o różne technologie (na przykład serwer, dysk twardy, chmura danych), a co najmniej jedną należy przechowywać poza siedzibą firmy, na przykład w domu lub w innym bezpiecznym miejscu.

Zasada ta jest jak najbardziej słuszna i możesz się do niej stosować. Możesz także wybrać jedno oprogramowanie, które w jednej usłudze zapewni Ci bezpieczeństwo i ochronę na tym samym poziomie, co stosowanie trzech różnych nośników.

Mowa tutaj o usłudze Acronis Backup, dzięki której łatwo i skutecznie zabezpieczysz swoje pliki, a w razie potrzeby odzyskasz je w kilka chwil.

Działanie Acronis Backup można opisać w trzech prostych krokach:

Krok 1. Tworzenie kopii plików, folderów i całych dysków z dowolnego źródła, które posiadasz (z komputerów i telefonów, a także serwerów, baz danych, chmur itp.)

Program obsługuje systemy: Windows i MacOS. Pozwala wykonać kopie zapasowe serwerów Windows i Linux, a także urządzeń Mobilnych z systemami Android i iOS. Z Acronis Backup zabezpieczysz także pliki przechowywane w aplikacjach takich jak SharePoint, MySQL Server, czy Oracle Database. Jeśli korzystasz z pakietu Office 365, funkcja Cloud-to-Cloud Backup pozwoli Ci wykonać kopie tworzonych w nim dokumentów. Nawet jeżeli korzystasz ze wszystkich tych platform i potrzebujesz kopii zapasowej dla każdej z nich, to żaden problem – do usługi Acronis Backup możesz podłączyć dowolną liczbę urządzeń, nawet jeśli wybierasz najtańszy pakiet.

Krok 2. Przechowywanie Twoich plików w bezpiecznym centrum danych na terenie Unii Europejskiej.

Dane przechowywane są w chmurze, a Ty możesz wybrać, ile miejsca na nie potrzebujesz oraz zapisywać dane z dużej ilości urządzeń. Dodatkowo wszystkie Twoje pliki przed wysłaniem do chmury zostają zaszyfrowane, dzięki czemu masz pewność, że tylko Ty możesz uzyskać do nich dostęp.

Oprócz szyfrowania Acronis Backup proaktywnie chroni Twoje dane przed atakiem złośliwych programów malware, bazując na systemach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, by zapewnić Ci maksimum bezpieczeństwa danych.

Krok 3. Przywracanie utraconych plików prosto z chmury na urządzenie, na którym były pierwotnie zapisane, lub na inne wybrane przez Ciebie.

Każdy z Twoich plików może zostać przywrócony w kilkadziesiąt sekund, zawsze tam, gdzie i wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Możesz dowolnie wybierać, do jakich ilości i których danych chcesz się dostać. Jedyne czego potrzebujesz, aby błyskawicznie odzyskać swoje pliki to dostęp do internetu.

Co ważne usługę Acronis Backup dla wszystkich swoich aplikacji i urządzeń obsłużysz za pomocą maksymalnie intuicyjnego i uproszczonego interfejsu – nie będziesz tracić czasu na naukę korzystania ze skomplikowanych panel kontroli, ale będziesz zarządzać dowolnie swoimi plikami i danymi i przerzucać je pomiędzy urządzeniami.

Zainwestuj w dobrą przyszłość

Wszechstronność, skalowalność, prosta obsługa i wysoce skuteczne odzyskiwanie danych – wszystkie te cechy składają się na niezawodne urządzenie do backupu, który zapewni bezpieczeństwo Twojego przedsiębiorstwa. Skoro już wiesz, jakie zagrożenia niesie ze sobą brak aktualnych i bezpiecznych kopii zapasowych, może warto zainwestować w spokojną przyszłość Twojej firmy?