Dobra strona www, czyli jaka?

Dobrze zaprojektowana strona internetowa może skutecznie przyciągać klientów do Twojego biznesu i realnie zwiększyć osiągane przez Ciebie zyski. Z drugiej strony, jeśli jest mało funkcjonalna i niedostosowana, może zadziałać odstraszająco na potencjalnych kupujących. Takie stwierdzenie może wydawać się oczywiste, jednak wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest dobra witryna w internecie. Mamy nadzieję, że ten wpis podpowie Ci, co zrobić, żeby Twoja strona www była najlepsza dla Twojego biznesu.

Zastanów się, czego potrzebujesz
W przypadku strony internetowej wiele zależy od tego, jaki charakter ma Twój biznes i do czego ma służyć Twoja witryna. Nie każdemu przedsiębiorcy wystarczy posiadanie prostego portfolio internetowego, podobnie jak nie każdy biznes potrzebuje prowadzenia własnego sklepu w sieci. Dlatego przystępując do budowania własnej strony www, najpierw zastanów się, czego od niej oczekujesz.
Strona www może mieć charakter prezentacji Twojego biznesu. Najważniejszymi elementami takiej witryny będą: Twój logotyp, dane kontaktowe i adresowe Twojej firmy. Możesz na niej umieścić także galerię zdjęć oraz cennik oferowanych przez Ciebie usług.Taka strona będzie odpowiednia dla małych biznesów. Na przykład, jeśli prowadzisz kwiaciarnię, firmę sprzątającą, czy salon fryzjerski, będzie ona zupełnie wystarczająca dla Twoich potrzeb.
Bardziej rozbudowanej witryny będzie potrzebować przedsiębiorstwo, takie jak restauracja, hotel czy firma organizująca wydarzenia. Strony takich przedsiębiorstw często zawierają bogate galerie zdjęć, pliki do pobrania (na przykład menu) oraz liczne zakładki.
Najwięcej funkcjonalności będzie zawierała strona, jeśli chcesz prowadzić sprzedaż przez internet. Sklep internetowy oprócz wielu zakładek i interaktywnych zdjęć powinien zawierać też wtyczki do płatności internetowych, różnorodne opcje dostawy dla kupujących i system zarządzania zamówieniami dla Ciebie.

Bądź mobilny
Czy wiesz, że ponad 60% internautów przegląda dzisiaj strony www za pomocą smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych? Z rankingu stale prowadzanego przez firmę Gemius wynika, że jest to najwyższy wynik od lat, a dodatkowo ta liczba ciągle rośnie. W tej grupie znajdują się Twoi stali i potencjalni klienci. Budując swoją stronę, zadbaj o możliwość łatwego dotarcia do nich.
Twoja strona powinna być responsywna, czyli automatycznie dopasowywać się do rodzaju ekranu, na którym jest wyświetlana. Dzięki temu Twoi klienci mogą przeglądać Twoją stronę w przystępnej formie zawsze wtedy i gdzie tego potrzebują – Twoja strona stanowi dla nich ciągle dostępne źródło informacji.
Mobilność wpływa też na Twój wizerunek. Posiadając nowoczesną, responsywną witrynę www budujesz opinię, że Twoje przedsiębiorstwo jest „na czasie” i nadąża za rozwojem nowych technologii.

Dobierz odpowiednią oprawę
Żeby Twoja strona internetowa była skuteczna, musi być atrakcyjna dla Twoich klientów. Atrakcyjna, czyli przede wszystkim przejrzysta i spełniająca podstawowe funkcje, ale także estetyczna pod względem wizualnym.
Taka witryna powinna posiadać przyjemną dla oka kolorystykę, jednolite czcionki oraz zdjęcia i grafiki w odpowiedniej rozdzielczości. Wszystkie elementy umieszczone na stronie powinny działać prawidłowo, na przykład zakładki powinny prowadzić do działających podstron, a animowane galerie wyświetlać wszystkie zdjęcia. Pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma treść na Twojej stronie. Powinna być opracowana w czytelny, poprawny stylistycznie i gramatycznie sposób, ale nie tylko – istotne jest też takie napisanie treści, żeby była przyjazna wyszukiwarce Google i pojawiała się w jak najwyżej wśród wyników wyszukiwania.

Docieraj do swoich klientów
W ofercie firm budujących strony internetowe można obecnie znaleźć wiele narzędzi, które pozwolą Ci aktywnie komunikować się ze swoimi klientami. Należą do nich na przykład wtyczki łączące witryny www z Twoimi firmowymi mediami społecznościowymi oraz wizytówkami Google. Bez problemu zainstalujesz na swojej stronie interaktywne formularze, dzięki którym Twoi klienci będą mogli zostawić Ci wiadomość, albo wprowadzisz możliwość kontaktu z konsultantem przez czat prowadzony w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pozostaniesz w stałym kontakcie ze swoimi klientami i będziesz mieć możliwość natychmiastowej reakcji na ich wiadomości.

Wykorzystaj dodatki
Oprócz narzędzi do komunikacji, na swojej stronie www możesz zainstalować dodatki, które usprawnią działanie Twojej witryny i prowadzenie sprzedaży przez internet. Wśród propozycji twórców stron znajdziesz między innymi wtyczki pozwalające na łatwe dokonywanie płatności przez internet, zaawansowane wyszukiwarki i możliwość logowania do panelu klienta przy pomocy mediów społecznościowych. Dostępne są też różne narzędzia, które ułatwią Ci zarządzanie zamówieniami i obsługą klientów.
Oferta dostępnych dodatków dla strony www jest naprawdę bogata i pomoże Ci rozwinąć swój biznes w sieci. Zlecając budowę strony profesjonalistom zapytaj ich, co mogą Ci zaproponować.

Bądź widoczny w Google
Skuteczność strony internetowej zależy nie tylko od jej budowy. Niezwykle istotna jest odpowiednia widoczność w internecie, bo bez niej nawet najbardziej nowoczesna strona pozostanie mało znana klientom.
Wyszukiwarka Google posiada szereg wytycznych, na podstawie których decyduje o miejscu poszczególnych stron w wynikach wyszukiwania. Jedną z tych wytycznych jest responsywność witryny, o której wcześniej wspominaliśmy. Znaczenie mają też odpowiednio uzupełnione metatagi, zoptymalizowane obrazy, płynność ładowania strony, czy dobrze opracowana strona redirect 404. Ostatnio coraz ważniejsze staje się posiadanie certyfikatu SSL – witryny bez niego praktycznie nie są uwzględniane w rankingu Google.
Jeśli zadbasz o te elementy Twoja strona będzie lepiej pozycjonować się w wyszukiwarce Google, co oznacza, że Twoi klienci będą mogli łatwiej dotrzeć do Ciebie i Twojego biznesu.

Jaka jest dobra strona www?
Podsumowując, na to pytanie można odpowiedzieć: dopasowana do Twojego biznesu i oferty, mobilna i responsywna, estetyczna i funkcjonalna, odpowiednio wyposażona i dobrze widoczna w Google.
Żeby spełnić te wszystkie warunki, trzeba zainwestować czas i pieniądze. Pamiętaj jednak, że strona www to inwestycja w przyszłość Twojego biznesu, jego dynamiczny rozwój i przynoszenie Ci coraz większych zysków. Jeśli potraktujesz ją w ten sposób i zlecisz wykonanie swojej witryny doświadczonym profesjonalistom, zainwestowane środki zwrócą się szybciej niż myślisz.