Jak dbać o stronę ?

Najważniejsze zasady dbania o stronę internetową

Każda witryna internetowa była inwestycją czasu i pieniędzy, dlatego warto prawidłowo o nią dbać, żeby ta inwestycja opłaciła się na lata. Regularna aktualizacja treści, odświeżanie wyglądu i odpowiednie zabezpieczenie przed utratą danych – to tylko niektóre ze sposobów przedłużenia żywotności Twojej strony www. Więcej o tych i o innych sposobach dbania o stronę w sieci dowiesz się dzięki lekturze tego wpisu.

Dlaczego warto dbać o swoją stronę internetową?
Jak każda Twoja własność, strona także wymaga odpowiedniej opieki. Warto o nią dbać przede wszystkim po to, żeby mogła Ci służyć przez wiele lat i żeby oszczędzić sobie konieczności gruntownej przebudowy witryny częściej niż to konieczne. Podobnie jak zadbana siedziba firmy robi na klientach dobre wrażenie, tak „dobrze zaopiekowana” strona www pokazuje, że jesteś profesjonalistą i traktujesz swój biznes poważnie.
Odpowiednie zajmowanie się stroną www pozwoli Ci również oszczędzić pieniądze – dzięki aktualnym zabezpieczeniom i odpowiednio często wykonywanym kopiom bezpieczeństwa ochronisz się przed utratą danych ze swojej strony w razie awarii i nie będziesz musiał jej odbudowywać od zera, gdyby doszło do takiej sytuacji.
Dodatkowym argumentem, który powinien przekonać Cię, że warto odpowiednio dbać o swoją stronę www, jest fakt, że witryny o aktualnym oprogramowaniu, często aktualizowanych słowach kluczowych, z działającymi wtyczkami – jednym słowem: zadbane – przyciągają więcej klientów. Dzieje się tak dlatego, że są lepiej widoczne w wyszukiwarce Google, a sami klienci chętniej z nich korzystają.
Utrzymanie strony internetowej w dobrym stanie powinno być dla Ciebie zatem oczywiste. Jak to dobrze zrobić? Do podstawowych sposobów należą:

 1. Regularne wprowadzanie poprawek na stronie
  Wraz z rozwojem Twojego biznesu zmienia się Twoja oferta. Być może Twoja firma poszerza swoje portfolio i chcesz się pochwalić wyjątkowymi realizacjami. Może zmieniły się ceny usług Twojej firmy lub menu w restauracji, którą prowadzisz. Każda taka zmiana powinna zostać wdrożona też na Twojej stronie www. Dzięki temu Twoi klienci będą mogli zapoznać się z najbardziej aktualną ofertą Twojego biznesu. Z drugiej strony – jeśli zapomnisz o wprowadzeniu tego typu zmian na stronie www, Twoi klienci mogą poczuć się zawiedzeni, bo otrzymali nieaktualne informacje.
 2. Optymalizacja słów kluczowych i metatagów
  Nawet jeśli Twoja witryna była już kiedyś optymalizowana pod kątem pozycjonowania, ten proces warto regularnie powtarzać. Najpopularniejsze słowa kluczowe zmieniają się, tak samo, jak Twój biznes i może okazać się, że frazy, które kiedyś spełniały swoje zadanie, dzisiaj nie działają dostatecznie dobrze. Jeśli śledzisz statystyki swojej witryny, możesz również dostrzec, że niektóre słowa kluczowe są bardziej skuteczne niż inne. Regularna optymalizacja fraz kluczowych pozwoli Ci na wyeliminowanie tych, które nie są najlepsze dla Twojej witryny i wykorzystanie tylko tych, które spełniają swoje zadanie w stu procentach.
 3. Odpowiednie zabezpieczenia
  Przede wszystkim Twoja strona powinna posiadać certyfikat bezpieczeństwa SSL, który potwierdzi jej wiarygodność w oczach Twoich klientów i innych instytucji. Certyfikatom SSL poświęciliśmy odrębne wpisy, jeśli chcesz wiedzieć, co to jest certyfikat SSL i jaki wybrać dla swojej domeny – przeczytaj nasze teksty.
  Dodatkowo warto zadbać o zabezpieczenie strony odpowiednimi wtyczkami, na przykład: Wordfence, Sucuri scanner, iThemes Security, czy VaultPress, które ochronią Twoją witrynę przed atakami hakerskimi i utratą lub wyciekiem danych.
 4. Aktualizacja wtyczek i oprogramowania
  Korzystanie ze strony, która posiada nieaktualne wtyczki, potrafi być bardzo nieprzyjemne. Jeśli nie widzisz elementów, które powinna wyświetlać witryna lub musisz czekać kilka minut zanim w ogóle się załaduje, najpewniej wyjdziesz z niej i skorzystasz z innej. Tak samo zrobią Twoi klienci, jeśli Twoje oprogramowanie i wtyczki będą przestarzałe. Warto pamiętać o regularnych aktualizacjach także dlatego, że większość programów z każdą wersją daje swoim użytkownikom dostęp do nowych, coraz lepszych funkcji.
 5. Kopie bezpieczeństwa i odbudowa strony po awarii
  Nawet jeśli przyłożysz wszelkich starań do zabezpieczenia swojej witryny, może zdarzyć się, że utracisz ją i zapisane w niej dane. Aby oszczędzić sobie stresu w takich sytuacjach, najlepiej zawczasu pamiętać o wykonywaniu regularnych kopii bezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz mieć możliwość przywrócenia swojej strony do stanu sprzed awarii wraz z jej danymi.
  Przeglądając oferty różnych firm oferujących usługi internetowe, warto zwrócić uwagę, czy w swojej ofercie mają usługę odbudowania strony www. Jeśli zdarzy się awaria, która uniemożliwi Ci odzyskanie danych ze swojej witryny, zespół profesjonalistów zajmie się jej odtworzeniem. Dzięki temu nie będziesz ponosić kosztów ponownego projektowania i budowania witryny, a jednocześnie ją odzyskasz.
 6. Nauka samodzielnego zarządzania stroną
  Możesz mieć nawet najładniejszą stronę internetową, ale jeśli nie będziesz umiał jej obsługiwać, będzie Ci zbędna. Funkcje, których nie będziesz umiał skonfigurować nie spełnią swojej roli. Dodatkowo bez podstawowej znajomości obsługi używanego oprogramowania bardzo łatwo coś na stronie przestawić, usunąć, albo po prostu zepsuć. Dlatego warto poświęcić czas, aby dokształcić siebie i swój zespół z zakresu obsługi WordPressa oraz WooCommerce lub Prestashop, jeżeli prowadzisz też sklep internetowy.
  Naucz się samodzielnie obsługiwać swoją witrynę i dobrze ją poznaj, a unikniesz konieczności płacenia za pomoc techniczną za każdym razem, kiedy trzeba będzie wprowadzić zmiany na stronie.

Regularność to klucz do sukcesu
Opisane przez nas sposoby, do pełnej skuteczności wymagają regularnego stosowania. Aktualizowanie treści na stronie, optymalizacja słów kluczowych, odnawianie wtyczek i robienie kopii bezpieczeństwa będą działać najlepiej, jeśli będziesz je wykonywać często i dokładnie. Zadbaj o swoją stronę, a odwdzięczy Ci się, skutecznie wspierając Twój biznes i przyciągając do niego nowych klientów.
Chcesz wiedzieć jeszcze lepiej, dlaczego warto zadbać o swoją stronę www? Przeczytaj inne nasze teksty.