Transfer domeny – jak to zrobić?

Posiadasz już domenę internetową, ale nie zadowala Cię poziom usług obecnego rejestratora? Twój usługodawca podniósł opłaty za utrzymanie domeny? A może znalazłeś ciekawszą ofertę? Przenieś swoją domenę do innej firmy. W Tym wpisie powiemy Ci, jak to zrobić i na co uważać podczas transferu domeny.

Pamiętaj – domena jest Twoją własnością
Tak długo, jak opłacasz utrzymanie domeny, jesteś jej właścicielem i to Ty masz prawo do decydowania o tym, gdzie będzie zarejestrowana. Dlaczego to ważne? Bo zdarza się, że rejestratorzy utrudniają przeniesienie domeny do innych firm, aby zatrzymać przy sobie jak największą liczbę klientów.

Na czym polega transfer domeny?
Transfer domeny to nic innego, jak zmiana rejestratora czyli firmy, która obecnie zajmuje się obsługą techniczną i finansową domen. Transfer nie wiąże się z żadnymi zmianami technicznymi, ponieważ przenosisz jedynie nazwę domeny, a nie dane (one umieszczone są na hostingu).
Pamiętaj, że transfer domeny powinien być całkowicie bezpłatny i że możesz go dokonać w dowolnym momencie trwania okresu rozliczeniowego. Twój rejestrator nie ma prawa żądać opłaty za wydanie Ci kodu niezbędnego do przeniesienia domeny, ani za przeprowadzenie całego procesu.

Do transferu domeny do uti.pl potrzebne jest wykonanie tylko trzech kroków.

Krok 1: Pozyskanie kodu authinfo u obecnego rejestratora.
Kod authinfo to unikatowy ciąg znaków generowany dla każdej domeny, który umożliwia jej transfer do innego rejestratora. Usługodawca ma obowiązek wydać kod authinfo na życzenie klienta. Kody wydawane są na podstawie poprawnie wypełnionego wniosku.
Pamiętaj, że kod authinfo jest niezwykle istotny i ma charakter poufny – nie udostępniaj go osobom postronnym!
Ten krok transferu domeny może sprawić Ci najwięcej problemów. O tym, na co zwrócić uwagę podczas pozyskiwania kodu authinfo przeczytasz poniżej.

Krok 2: Przekazanie kodu uti.pl
Kiedy Twój stary rejestrator wyda Ci kod authinfo wystarczy, że przekażesz go nam, a my dokonamy rejestracji Twojej domeny w uti.pl. Kod możesz wysłać nam za pomocą poczty e-mail, a my będziemy czuwać nad bezproblemowym przebiegiem całego procesu

Krok 3: Potwierdzenie dokonania transferu
Po przekazaniu nam kodu otrzymasz od nas wiadomość z linkiem potwierdzającym transfer domeny. Klikając w niego kończysz proces transferu do uti.pl i od tego momentu to my jesteśmy rejestratorem Twojej domeny.

Na co uważać podczas transferu domeny?
Jak już wspominaliśmy, rejestratorzy mogą utrudniać transfer domeny do innej firmy. Dlatego pamiętaj, żeby dokładnie czytać regulaminy i rozpocząć proces przenoszenia domeny odpowiednio wcześnie, żeby oszczędzić sobie stresu i sprawnie zmienić operatora.
Wcześniej pisaliśmy, że kod authinfo wydawany jest na podstawie poprawnie wypełnionego wniosku. Każda firma ma swoje regulacje w tym zakresie, dlatego sprawdź, jaką drogą należy go dostarczyć. Niektórzy rejestratorzy pozwalają na wysłanie wniosku mailem, a inni wymagają dostarczenia go pocztą tradycyjną, aby został uznany za ważny.
Pamiętaj, że wydawanie kodu authinfo może potrwać – ten okres może wahać się od 7 do nawet 30 dni. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której Twoja strona jest nieaktywna w sieci przez kilka, czy kilkanaście dni, zadbaj o to by kod authinfo dotarł do Ciebie na czas.
Kod authinfo ma ograniczony okres ważności. Po jego uzyskaniu możesz go wykorzystać przez 30 dni, potem musisz ponownie wystąpić z wnioskiem do swojego rejestratora.
Podczas rejestracji domeny u nowego rejestratora otrzymujesz kod z linkiem potwierdzającym zakończenie procesu. Jeśli umowa z Twoim starym rejestratorem już się zakończyła, to domena znajduje się w tzw. okresie ochronnym – przez 30 dni od zakończenia umowy jest nieaktywna, ale nadal jesteś jej właścicielem i możesz ją aktywować. W takim przypadku może zdarzyć się, że wiadomość z linkiem aktywującym przychodzi na nieaktywną skrzynkę pocztową przypisaną do tej domeny. Musisz wtedy poprosić swojego starego rejestratora o przesłanie linku aktywującego na nową skrzynkę pocztową. Niektórzy rejestratorzy nie chcą tego robić i mówią klientom, że to niemożliwe, jednak pamiętaj, że rejestrator ma obowiązek odświeżyć dla Ciebie skrzynkę.

Interesuje Cię zmiana rejestratora domeny?
Jeśli masz wątpliwości lub pytania, na które potrzebujesz odpowiedzi, skontaktuj się z naszym konsultantem i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz o transferze domeny. Pamiętaj, że wybierając dobrego rejestratora możesz liczyć na naprawdę duże oszczędności i dodatkowe udogodnienia przez cały okres trwania umowy.